اخلاقی

ویژگی های دوست خوب از دیدگاه رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای:

ب: ویژگی های دوست خوب از دیدگاه رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای:  

مقام معظم رهبری ویژگی‌های دوست خوب را با توجه به حدیثی از امام جعفر صادق (علیه‌السلام) چنین بیان کردند:

«دوست خوب آن است که اولاً ظاهر و باطنش با تو یکسان باشد. این جور نباشد که در ظاهر اظهار دوستى کند، و در باطن با تو دشمن باشد؛ این اولین شرط صداقت است.»

«دوم آنچه را که زینت توست، زینت خود بداند؛ آنچه عیب توست، عیب خود بداند. اگر شما به مقام علمى دست پیدا می‏‌کنید، یا یک کار برجسته‌اى می‏‌کنید که زینت براى شماست، این را براى خودش زینت بداند. اگر خداى نکرده چیزى در شما هست، صفتى، کارى، عملى که موجب عیب شماست، این را عیب خودش بداند؛ که طبعاً آثارى بر این مترتب است: سعى می‏‌کند برطرف کند، سعى می‏‌کند آن را پنهان کند. این جور نباشد که منتظر بماند تا شما یک لغزشى پیدا کنید، خوشحال بشود از این لغزش. صداقت این نیست.»

دیگر آنکه اگر به یک قدرتى، حکومتى، ریاستى دست پیدا کرد، یا به یک مالى دست پیدا کرد، ثروتمند شد، وضعش با تو عوض نشود، تغییر نکند. بعضى‌ها این جوری‌اند دیگر؛ با آدم رفیقند، به محض اینکه به یک مال و منالى، پولى، زندگى‌اى، چیزى می‏‌رسند، اصلاً آدم را نمی‌شناسند. پس داشتن مال و مقام او را عوض نکند.

دوست خوب آن است که هر کار از دستش برمى‌آید، از تو دریغ نکند. خدمتى می‌‏تواند بکند، کمکى، وساطتى، توصیه‌اى، هر کار می‌تواند براى تو بکند و خیرى به تو برساند؛ از این امتناع نکند.

و بالاخره اینکه در روی‌گردانی‌های دنیا تو را رها نکند. اگر به یک مشکلى، بیمارى‌اى دچار شدى، سختى‌اى پیدا کردى؛ انواع و اقسام سختى‌های دیگر - حالا در زمان ما ملاحظه می‏‌کنید؛ انسان هایی را به محض اینکه دوستشان دچار مشکلی (اجتماعی، اقتصادی، جسمی ، روحی و اقسام اینها) دوستشان را تنها می گذارند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

عبادی ، معرفتی

تذکرات فطریه

تذکرات فطریه

الف : فطره بر کسی که عاقل ،بالغ، هوشیاربود [ ... ]

Other Articles

خانوادگی

پاسخ به سؤالات شرعی

پاسخ به سؤالات شرعی

سؤال:مقام مادر بالاتر است، یا پدر؟  [ ... ]

Other Articles

تماس با بنان

*********************************************************************************************************************************************************************

موسسات همکار بنان

 

موسسه فرهنگی راه روشن                            

 

Template Design:Dima Group

ورود به بخش کاربری

اوقات شرعیآمار بازدید

امروز7
دیروز4
این هفته7
این ماه146
مجموع11633

آی پی بازدیدکنندگان : 34.232.51.240
Unknown ? Unknown

Back to Top