اخلاقی

کار برای زندگی یک اصل است

مرد باید کار کند، زحمت بکشد، تلاشی از خود نشان دهد. اثری از خود بجا بگذارد. بیکار نباشد، دست روی دست نگذارد و کنج خانه ننشیند. چرا که چنین ادمی اثر وجودی ندارد و خداوند متعال چنین انسانی را دوست نمی دارد بلکه دشمن هم می دارد.


امام صادق (ع) فرمود:إنَّ اللهَ عَزَّوَجَلَّ یُبغِضُ کَثرَهَ النَّومِ وَ کَثرَهِ الفَراغِ. خداوند عزوجل خواب زیاد و بیکاری را دشمن می دارد. (وسائل الشیعه ج12 صفحه36.)

 

چرا که انسان بیکار مثل انسان مرده بی اثر و بی ثمر است. انسان زنده باید اثر حیات از او مشاهده و آثار حیات و بهبود امور از او دیده شود.

 

امام صادق (ع) فرمود: مَن کَسَلَ عَمّا یَصلَحُ بِهِ أمرَ مَعیشَتِهِ فَلَیسَ فیهِ خَیرٌ لِأمرِدُنیاهُ. هر کس نسبت به امر زندگی اش تنبلی کند و به بهبود زندگی خود سهل انگار باشد، خیری برای دنیای خود ندارد. وسائل الشیعه ج12 صفحه 37.


چنین آدمی به درد زندگی نمی خورد چون خیر ندارد، بهره ندارد، اثر حیات که همان اصلاح و بهبود باشد ندارد. بی شک ادمی که به درد دنیا نمی خورد به درد اخرت هم نمی خورد و اخرت او مثل دنیای او بی بهره و نصیب است.

 

خلاصه انسان بیکار و تنبل، بی خیر و بهره است و مرده متحرک است و خداوند چنین انسانی را دشمن می داند و حتی هر انسان عاقلی هم چنین انسانی را دوست نمی دارد و نمی پسندد بلکه او را دشمن می دارد.

 

انسان بیکار کَلّ بر جامعه است

 

کل یعنی سنگین و سنگینی. کسی که بیکار است و از خود عائدی ندارد به ناچار باید توسط دیگری امرار معاش کند و خرج خود را بر عهده دیگری بگذارد، این یک نوع سنگینی بر دوش دیگران است.

 

هر کس بیکار شد به ناچار کَل بر جامعه است. یا کَل بر خانواده خود است حداقل هر کسی باید گلیم خود را از آب بیرون بکشد و این کار بر دیگری سنگین و گران است. و خداوند متعال این کار را نهی کرده است. یعنی به انسان اجازه نمی دهد که کل بر خانواده و بر جامعه بوده و سنگینی زندگی خود را بر دوش دیگری نهد.

 

جناب لقمان خطاب به فرزندش فرمود: یا بُنَیَّ لا تَدخُل فِی الدُّنیا دُخُولاً یَضُرُّ بِآخِرَتِکَ وَ لا تَترُکها تَرکاً تَکُونُ کَلًّا عَلَی النّاسِ. نه چنان به دنیا بپرداز که به اخرت تو اسیب رساند و نه ان چنان رهایش کن که کل برمردم گردی.بحار الأنوار ج73 صفحه 124.


به حاتم طایی گفتند: از تو بزرگ همت تر در جهان دیده ای یا شنیده ای؟ گفت: بلی یک روز چهل شتر برای أمرای عرب قربانی کرده بودم. پس برای حاجتی بیرون رفتم. خارکنی را دیدم، پشته فراهم کرده است. به او گفتم به مهمانی حاتم نمی ایی؟ گفت: هر که نان از عمل خویش خورد منت حاتم طایی نبرد. من او را به همت و جوان مردی از خود برتر دیدم.

 

چند ضرب المثل:

 

1 – آدم باید با بال خودش پرواز کند.

 

2- آدم باید دست به زانوی خودش بگیرد و بگوید، یا علی.

 

3 – بار خود بر کس منه، بر خویش نه.

 

4 – بخور نان خود، بر سر خوان خویش.

 

5 – مثل شتر بار خود را بردار.

 

6 – هر که به امید همسایه نشست،گرسنه می خوابد.

 

6 – در، به پاشنه خود می گردد

 

7 – خوش آن چاهی که اب از خود برارد.

 

8 – پهلوانی نتواند کرد به زور دگران.

 

9 – به دست، آهن تفته کردن خمیر،به از دست بر سینه پیش امیر

 

خلاصه با این روایات و ضرب المثل ها می فهمیم تلاش و کار لازم است و کَلّ بر جامعه و خانواده شدن مذموم و ناپسند است و انسان عاقل باید به کار و تلاش به پردازد و از گران شدن بر دیگران چه خانواده و چه جامعه، به پرهیزد.

 

10 - (سعدی)چو باد، از خرمن دونان ربودن خوشه ای تا چند زهمت، توشه ای بردار و خود تخمی بکار اخر.

 

11-(حافظ)سرکه از دسترنج خویش و تره بهتر از نان دهخدا و بره.

 

12-(سعدی)مرا زنان جو خویش، چهره کاهی به که از شراب حریفان سفله، گلناری.

 

13- -(امیری رازی)نان خود، از بازوی مردم مخواه گر که تو را بازوی زور از ماست.

 

14-(پروین اعتصامی) پیامبر(ص):ملعون ملعون من القی کله علی الناس، ملعون است، ملعون است کسی که سربار دیگران باشد.

 

15- پیامبر (ص):من اکل من کد یده نظر الله الیه بالرحمته ثم لا یعد به ابدا،هر که از دسترنج خود بخورد، خدا به وی نگاه محبت امیز خواهد افکند و ان گاه هر گز او را عذاب نخواهد کرد.

 

16- امام صادق (ع):لا تکونوا کلا علی الناس ،سربار دیگران نباشید.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

عبادی ، معرفتی

تذکرات فطریه

تذکرات فطریه

الف : فطره بر کسی که عاقل ،بالغ، هوشیاربود [ ... ]

Other Articles

خانوادگی

پاسخ به سؤالات شرعی

پاسخ به سؤالات شرعی

سؤال:مقام مادر بالاتر است، یا پدر؟  [ ... ]

Other Articles

تماس با بنان

*********************************************************************************************************************************************************************

موسسات همکار بنان

 

موسسه فرهنگی راه روشن                            

 

Template Design:Dima Group

ورود به بخش کاربری

اوقات شرعیآمار بازدید

امروز7
دیروز4
این هفته7
این ماه146
مجموع11633

آی پی بازدیدکنندگان : 34.232.51.240
Unknown ? Unknown

Back to Top