اخلاقی

ویژگی های دوست خوب از دیدگاه رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای:

ب: ویژگی های دوست خوب از دیدگاه رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای:  

مقام معظم رهبری ویژگی‌های دوست خوب را با توجه به حدیثی از امام جعفر صادق (علیه‌السلام) چنین بیان کردند:

«دوست خوب آن است که اولاً ظاهر و باطنش با تو یکسان باشد. این جور نباشد که در ظاهر اظهار دوستى کند، و در باطن با تو دشمن باشد؛ این اولین شرط صداقت است.»

«دوم آنچه را که زینت توست، زینت خود بداند؛ آنچه عیب توست، عیب خود بداند. اگر شما به مقام علمى دست پیدا می‏‌کنید، یا یک کار برجسته‌اى می‏‌کنید که زینت براى شماست، این را براى خودش زینت بداند. اگر خداى نکرده چیزى در شما هست، صفتى، کارى، عملى که موجب عیب شماست، این را عیب خودش بداند؛ که طبعاً آثارى بر این مترتب است: سعى می‏‌کند برطرف کند، سعى می‏‌کند آن را پنهان کند. این جور نباشد که منتظر بماند تا شما یک لغزشى پیدا کنید، خوشحال بشود از این لغزش. صداقت این نیست.»

دیگر آنکه اگر به یک قدرتى، حکومتى، ریاستى دست پیدا کرد، یا به یک مالى دست پیدا کرد، ثروتمند شد، وضعش با تو عوض نشود، تغییر نکند. بعضى‌ها این جوری‌اند دیگر؛ با آدم رفیقند، به محض اینکه به یک مال و منالى، پولى، زندگى‌اى، چیزى می‏‌رسند، اصلاً آدم را نمی‌شناسند. پس داشتن مال و مقام او را عوض نکند.

دوست خوب آن است که هر کار از دستش برمى‌آید، از تو دریغ نکند. خدمتى می‌‏تواند بکند، کمکى، وساطتى، توصیه‌اى، هر کار می‌تواند براى تو بکند و خیرى به تو برساند؛ از این امتناع نکند.

و بالاخره اینکه در روی‌گردانی‌های دنیا تو را رها نکند. اگر به یک مشکلى، بیمارى‌اى دچار شدى، سختى‌اى پیدا کردى؛ انواع و اقسام سختى‌های دیگر - حالا در زمان ما ملاحظه می‏‌کنید؛ انسان هایی را به محض اینکه دوستشان دچار مشکلی (اجتماعی، اقتصادی، جسمی ، روحی و اقسام اینها) دوستشان را تنها می گذارند.
نظرات (0) کلیک ها: 26

صبویی از زمزم معرفت (حدیث)

صبویی از زمزم معرفت (حدیث)

v    پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم فرمود:

مَن اَرادَ اللّه بِهِ خَيرا رَزَقَهُ اللّه خَليلاً صالحِا؛

هركس كه خداوند براى او خير بخواهد، دوستى شايسته نصيب وى خواهد نمود. (نهج الفصاحه ص776 ، ح 3064)
نظرات (0) کلیک ها: 23

جرعه ای از چشمه سار ولایت

جرعه ای از چشمه سار ولایت

الف: ویژگی های دوست خوب از دیدگاه بنیانگذار انقلاب، امام خمینی (ره):

وصیت من به همه فرزندان عزیزم که از نعمت جوانی برخوردارند آن است به ارزش دوستی توجه نمایند و معاشران و دوستان خویش را از اشخاص وارسته و متعهد، و متوجه به معنویات و آنان که به حب دنیا و زخارف آن گرایش ندارند و از مال و منال به اندازه کفایت و حد متعارف پا بیرون نمی گذارند، و مجالس و محافلشان آلوده به گناه نیست و از اخلاق کریمه برخوردارند، انتخاب کنند. زیرا تأثیر معاشرت در دو طرف صلاح و فساد اجتناب ناپذیر است. لذا سعی کنند از مجالسی که دوستان ناباب و همنشینان نااهل، انسان را از یاد خدا غافل می کند پرهیز نمایند، چرا که با خوگرفتن به این مجالس ممکن است از انسان، سلب توفیق شود که بی شک مصیبتی است جبران ناپذیر.
نظرات (0) کلیک ها: 28

صبویی از زمزم معرفت (حدیث)

صبویی از زمزم معرفت (حدیث)

v    پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم فرمود:

مَن اَرادَ اللّه بِهِ خَيرا رَزَقَهُ اللّه خَليلاً صالحِا؛

هركس كه خداوند براى او خير بخواهد، دوستى شايسته نصيب وى خواهد نمود. (نهج الفصاحه ص776 ، ح 3064)
نظرات (0) کلیک ها: 25

پی عیب کسی نیست

1-   پی عیب کسی نیست

عورت به چیزی گفته میشود که لازم است پوشیده شود و اگر ظاهر و آشکار گردد باعث شرم و خجالت می گردد از این رو است که امور تحتانی مرد و زن را شرمگاه گویند چون شرم دارند که آشکار گردد.

و از اموری که واجب است در نماز پوشیده شود عورت مرد و زن است عورت مرد همان آلت تناسلی و بیضه ودبر او است و عورت زن تمام بدن زن به جز صورت و کفین می باشد.

به هر حال عورت همانطور که به امور یاد شده گفته می شود به اسرار و عیوب مردم که تلاش می‌کنند آن را پوشیده نگه دارند و از آشکار شدن آن خجالت می کشند و شرم دارند هم گفته می شود .

بنابراین هر فردی هم بر خودش لازم است که عورت خود را حفظ کند و هم بر دیگران لازم است که عورت او را حفظ کنند .

حال اگر کسی نه تنها عورت وعیب کسی را آشکار می‌کند بلکه در صدد پیگیری و جستجوی عیب دیگران هم می باشد تا آن را بیابد و آشکار کند قطعاً چنین آدمی گناهش دوچندان است پیامبر صلی الله در سبک زندگی مسلمان فرمود : لایَتَتَبَّعُ العَورَهَ. مومن در سبک زندگی اسلامی عیب و عورت کسی را جستجو نمی‌کند یعنی نه تنها عیب کسی را آشکار نمی کندبل دنبال جستجوی عیب کسی هم نیست.
نظرات (0) کلیک ها: 177

عبادی ، معرفتی

تذکرات فطریه

تذکرات فطریه

الف : فطره بر کسی که عاقل ،بالغ، هوشیاربود [ ... ]

Other Articles

خانوادگی

پاسخ به سؤالات شرعی

پاسخ به سؤالات شرعی

سؤال:مقام مادر بالاتر است، یا پدر؟  [ ... ]

Other Articles

تماس با بنان

*********************************************************************************************************************************************************************

موسسات همکار بنان

 

موسسه فرهنگی راه روشن                            

 

Template Design:Dima Group

ورود به بخش کاربری

اوقات شرعی



آمار بازدید

امروز8
دیروز7
این هفته50
این ماه135
مجموع11622

آی پی بازدیدکنندگان : 3.89.87.12
Unknown ? Unknown

Back to Top