اداری- اجتماعی

ویژگی های دوست خوب در کلام امام صادق(ع)

ویژگی های دوست خوب در کلام امام صادق(ع)

دوستی می تواند لایق دوستی باشد؛ 1- از آنچه در دست دارد، از تو مضایقه نکند، 2- هنگام ناراحتی و سختی‌ها، تو را تنها نگذارد، 3- دست یافتن او به جاه و مقام در چگونگی رابطه اش با تو تغییری ایجاد نکند، 4- ظاهر و باطنش با تو یکسان باشد، 5- زینت تو را زینت خود و زشتی و پلیدی تو را زشتی خود بداند.

این پنج شرط فوق که مورد تاکید امام صادق(ع)، قرار گرفته از مهم ترین شرایط دوستان حقیقی است. برخی از افراد در ظاهر ادعای دوستی می کنند، اما در باطن دچار نفاق هستند و چون نفع خود را در نزد شخصی ببینند اظهار دوستی می نمایند و همین که نیازشان برطرف گردید همه چیز را زیر پا می نهند و در یک کلام انسان‌های دوچهره ای هستند.
نظرات (0) کلیک ها: 21

اگر رابطه دوستی مان سست و ضعیف شد، چه کار کنیم؟

اگر رابطه دوستی مان سست و ضعیف شد، چه کار کنیم؟

بعضی اوقات، علیرغم توجه و تلاش، ارتباط دوستانه شما سست می شود و حفظ آن، نیاز به تلاشی دوباره دارد. به نکات زیر توجه کنید:

Ø      می توانید نظرات خود را روی نوار ضبط کرده و برای دوستتان بفرستید و یا این که از پست الکترونیک استفاده کنید.

Ø      اگر مدت هاست که با یکدیگر صحبت نکرده اید، کتابی را انتخاب کرده و با هم بخوانید . سپس در مورد آن به بحث و تبادل نظر بنشینید.

Ø      کتاب یا مجله ای را که مورد علاقه دوستتان است، تهیه کنید. روی آن بنویسید که به یاد او هستید و آن را برای دوستتان پست کنید.

Ø      نامه ای به دوستتان بنویسید و از او بخواهید با اضافه کردن مطالب مورد نظرش، آن را برای دوست مشترکتان پست کند و به همین ترتیب به دوست سوم و چهارم و در نهایت نامه به خود شما بر می گردد، به این طریق، شما از نظرات دوستانتان مطلع می شوید.

Ø      اگر احساس می کنید که باید با دوستی صحبت کنید، بی معطلی این کار را انجام دهید. شاید او نیز در صدد تماس با شما بر آمده باشد. به این طریق شاید از دوستی که بیش از ده سال بی خبر مانده اید، خبری بگیرید.
نظرات (0) کلیک ها: 18

چند معیار مهم در دوستی های خوب و پایدار

چند معیار مهم در دوستی های خوب و پایدار

دوستی های ارزشمند و پایدار چند شاخص و معیار دارند که لازم است به آنها توجه کنیم. اگر در یک رابطه دوستانه، این ویژگی ها و معیارها را مشاهده کردید، مطمئن باشید که آن رابطه، یک رابطه دوستانه ارزشمند است.

1-     وفاداری

وفاداری یک فاکتور اصلی و ضروری در دوستی و یا هر ارتباط دیگری است. یک دوست خوب همیشه به دوستی اش وفادار است و وفادار بودن یعنی اینکه به شایعات و حرفهای بدی که درباره دوستتان گفته می شود توجه نکنید و از گفتن شایعات و یا حرفهای زشت درباره آنها پرهیز کنید. اگرچه دوستان خوب هم گاهی ازدست یکدیگر ناراحت و عصبانی شوند اما هرگز پشت سرهم ، حرف بدی نمی زنند.

2-    سخاوت

بخشندگی و سخاوت یکی از علامتهای یک دوست خوب است. یک فرد سخاوتمند حتی زمانیکه توانایی ودارایی کمی برای بخشش دارد با کمال میل آنچه که می تواند را می بخشد. این نشانه فردی است که ارزش دوستی دارد زیرا این خصوصیت اخلاقی نشان می دهد که او ذهن و قلبی بخشنده دارد.

3-    درک

دوست واقعی کسی است که به حرفهای ما گوش می کند و سعی می کند ما را درک کند . یک دوست خوب وقتی چیزی را نمی فهمد یا درک نمی کند درباره آن موضوع سئوال می کند تا موضوع را کاملا" متوجه شود.

4-    صداقت

یک دوست خوب همیشه صادق است و واقعیت را می گوید حتی اگر حرفش آزار دهنده باشد. یک دوست خوب برای اینکه شما احساس بهتری داشته باشید به شما دروغ نمی گوید در عوض حقیقت را می گوید و شما را نصیحت می کند. مثلا" اگر لباسی مناسب شما نیست یک دوست خوب با مهربانی می گوید:" این لباس خیلی خوب نیست ، من فکر می کنم این یکی بهتر است."

5-    درک کردن تفاوتها

یک دوست خوب از شما انتظار ندارد که همیشه حرف او را تایید کنید. در عوض وقتی شما عقیده متفاوتی دارید و با او موافق نیستید، به نظر شما احترام می گذارد و آن را می پذیرد. این کار باعث می شود روابط شما جذابتر شود، زیرا دوستان خوب می توانند نظرات مختلف خود درباره موضوعات مختلف را با هم در میان بگذارند و از این طریق از هم یاد بگیرند.
نظرات (0) کلیک ها: 17

چگونه یک رابطه دوستانه خوب را پایدار و مستحکم نگه داریم؟

چگونه یک رابطه دوستانه خوب را پایدار و مستحکم نگه داریم؟

برای اینکه مطمئن شویم دوستی ما با دوستان مان پایدار و همیشگی خواهد بود، باید به این نکته ها دقت کنیم:

۱)بعضی اوقات، تنها چیزی که می تواند کدورت پیش آمده را از بین ببرد، یک ملاقات است. به دیدار یکدیگر بروید و درباره مشکل پیش آمده صحبت کنید. این مسئله باعث می شود که این بار شما با دید بازتری به مسئله نگاه کنید، چه بسا دریابید که این مشکل، در واقع چیزی جز یک سوء تفاهم کوچک نبوده است.

۲)به هنگام صحبت با دوست خود صداقت داشته باشید و همه ی نظرات خود را به وضوح بیان کنید و به دوست خود نیز اجازه دهید که عقاید و نظراتش را بیان کند. فکر نکنید که پس از مشکل پیش آمده، این هم صحبتی ساده و آسان باشد. به هر حال، بعضی اوقات، فراموش کردن کدورت ها به زمان طولانی تری نیاز دارد.

۳) سعی کنید حس بخشش خطای طرف مقابل و علاقه به دوست را در خود تقویت کنید. با این کار آمادگی پیدا می کنید که اگر واقعاً خطا از جانب دوست شما باشد، او را ببخشید و روابط دوستانه تان را بهبود بخشید.

۴)اگر از ملاقات حضوری واهمه دارید و یا احساس شرم می کنید، ابتدا برای او یادداشتی بفرستید. ذکر کنید که چقدر از شرایط پیش آمده و موجود متأسفید و آرزو دارید او را دوباره ملاقات کنید.
نظرات (0) کلیک ها: 20

راه های شناسایی دوست خوب

راه های شناسایی دوست خوب

۱)برای پیداکردن دوست خوب باید اول سعی کنیم ‌خودمان آدم خوبی باشیم. به خاطر اینکه اگر آدم خوبی ‌نباشیم دوست‌های خوب ما را برای دوستی قبول نمی‌کنند. ‌همان‌طور که ما دنبال آدم‌های خوب برای دوستی‌کردن ‌می‌گردیم باید این حق را به دیگران بدهیم که آن‌ها هم ‌دنبال دوست‌های خوب باشند. پس ما باید اول خودمان ‌خوب باشیم بعد دنبال دوست‌های خوب بگردیم. اگر ‌رفتارهای بد از ما دیده شود یعنی ما دوست‌های خوب ‌زیادی را از دست داده‌ایم.

۲‌)برای پیداکردن دوست خوب باید به نظافت و تمیزی ‌خود خیلی توجه کنیم. باید یادمان باشد که یکی از ‌علامت‌های دوست‌ خوب رعایت تمیزی و نظافت است. دوست‌های ‌خوب همیشه به سر و وضع و لباس دوست‌های خودشان اهمیت ‌می‌دهند. اگر لباس‌، کیف، کفش و بدن بچه‌ای پاکیزه ‌نباشد باعث می‌شود بچه‌های خوب که این چیزها را رعایت ‌می‌کنند از او دور شوند و با او دوستی نکنند.

۳‌)یکی از کارهایی که یک بچه را بچه خوب می‌کند و ‌باعث می‌شود بچه‌های دیگر دوست داشته باشند که او ‌دوستی آنها را قبول کند، این است که به حرف ‌بزرگ‌ترهایش گوش می‌دهد و احترام آنها را نـگـه می‌دارد. ‌یک بچه خوب نمی‌تواند به حرف بزرگ‌ترها گوش ندهد،‌ پس ‌ما هم اگر مـی‌خـواهـیـم دوست‌های خوبی داشته بـاشـیـم بـایـد ‌بـه تـمام نصیحت‌ها و راهنمایی‌های پدر و مادر و ‌بزرگ‌ترهای دیگر مانند معلم‌ مهربانمان خوب گوش بدهیم.

۴‌)همیشه یادمان باشد که برای پیداکردن دوست‌ خوب ‌باید یک‌راست بـــه ســـراغ شـــاگـــردهــای زرنــگ و دانش‌آموزان ‌درس‌خوان برویم. کسی که درسش را خوب نمی‌خواند و تکالیف ‌مدرسه‌اش را به‌موقع انجام نمی‌دهد دوست ندارد که دوستش ‌هم درس بـخـواند و دانش‌آموز زرنگی باشد. تنبلی او به ‌دوستش هم اثر می‌گذارد و باعث می‌شود درسش را خوب ‌نخواند. پس برای پیداکردن دوست خوب باید دور بچه‌هایی ‌که خوب درس نمی‌خوانند خط کشید.

۵‌) برای پیداکردن دوست خوب می‌توانیم از پدر و مادر ‌و بزرگ‌ترهای خانواده کمک بگیریم و از آنها بخواهیم که ‌ما را در این مورد راهنمایی کنند. برای این کار بهتر ‌است کارها و رفتارهای کسی را که می‌خواهیم بـرای دوسـتی ‌انتخاب کنیم برای بزرگ‌ترهایمان بگوییم تا آنها ‌بتوانند از روی کارها و اخلاق او به ما بگویند که ‌آیا برای دوستی با ما مناسب هست یا نه.

۶‌)اگر کسی بیاید و پیش ما پشت سر دیگران بد بگوید ‌و رازهای آنها را برای ما بگوید معلوم می‌شود که برای ‌ما هم نمی‌تواند دوست خوبی باشد، چون حتماً یک روز هم ‌راز ما را پیش دیگران خواهد برد.

۷‌)با آدم‌های سخن‌چین که دوست دارند با حرف بردن و ‌حرف آوردن بین دو نفر که با هم قهر هستند دعوا پیش ‌بیاید تا از همدیگر بیشتر بدشان بیاید و نتوانند ‌باهم آشتی کنند، نباید دوست شد.
نظرات (0) کلیک ها: 17

عبادی ، معرفتی

تذکرات فطریه

تذکرات فطریه

الف : فطره بر کسی که عاقل ،بالغ، هوشیاربود [ ... ]

Other Articles

خانوادگی

پاسخ به سؤالات شرعی

پاسخ به سؤالات شرعی

سؤال:مقام مادر بالاتر است، یا پدر؟  [ ... ]

Other Articles

تماس با بنان

*********************************************************************************************************************************************************************

موسسات همکار بنان

 

موسسه فرهنگی راه روشن                            

 

Template Design:Dima Group

ورود به بخش کاربری

اوقات شرعیآمار بازدید

امروز8
دیروز7
این هفته50
این ماه135
مجموع11622

آی پی بازدیدکنندگان : 3.89.87.12
Unknown ? Unknown

Back to Top